Příběh Mostecké Uhelné

Přehledná historie kauzy MUS.

2013

9. března 2013 - Stíhaný Luboš Měkota ve věku 55 let zemřel. Trestní stíhání vůči němu bylo proto zastaveno.

13. května 2013 - Ve švýcarském městě Bellinzona začal proces se šesti bývalými manažery a majiteli MUS.

10. října 2013 - Švýcarský soud uznal vinnými Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause i Oldřicha Klimeckého. Uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců a podmínečné pokuty. Jacques de Groote dostal pouze peněžitý trest.

29. listopadu 2013 - Švýcarský soud rozhodl, že ze zablokovaných peněz v kauze MUS neuvolní žádné peníze jako odškodné pro ČR ani pro firmu Czech Coal Services, která je nástupcem MUS. Soud zároveň rozhodl, že nepravomocně odsouzení mají švýcarskému státu zaplatit přes 700 milionů švýcarských franků odškodného.

2012

20. června 2012 - Česká policie oznámila, že začala stíhat Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Luboše Měkotu, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pro podezření, že vyvedli ze společnosti 150 milionů dolarů a použili je na nákup akcií této firmy. K obvinění z trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku přibylo v říjnu ještě obvinění z podvodu při privatizaci.

19. listopadu 2012 - Policie obstavila exmajitelům MUS bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti.

2010

Prosinec 2010 - Stoprocentním vlastníkem dolů se stala Indoverse Czech Coal Investments Limited patřící Pavlu Tykačovi.

2009

Červenec 2009 - Česká nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká oznámila, že na základě výsledků vyšetřování švýcarských orgánů nechala kauzu privatizace MUS znovu otevřít.

2008

Antonín Koláček a Luboš Měkota prodali své podíly v důlní firmě svým dosavadním partnerům, Vasilu Bobelovi a Petru Pudilovi a předali jim je do správy.

2006

Menšinový podíl (40 procent) v dolech získala na Kypru sídlící společnost Indoverse Czech Coal Investments Limited, za kterou stál finančník Pavel Tykač.

2005

Převzetí MUS začíná vyšetřovat švýcarská policie. V této souvislosti švýcarské úřady zablokovaly cca 13,3 miliardy korun.

Novým majitelem mosteckých dolů se stala Severočeská uhelná (SU), kterou ovládala čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS ve složení Antonín Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil. Společníci následně své podíly převedli na firmu Czech Coal N.V.

Červen 2005 - Švýcarská policie v době úřadování premiéra Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD) začala prověřovat podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, jež byly poté "vyprány" ve Švýcarsku. V této souvislosti švýcarské úřady zablokovaly více než 600 milionů švýcarských franků (asi 13,3 miliardy korun).

2003

Od roku 2003 byl vývoz elektřiny vždy větší než celková produkce JE Temelín, což rehabilitovalo hnědé uhlí při produkci elektřiny.

V roce 2003 byla dokončena restrukturalizace - od roku 1997 vzrostla produktivita práce v MUS o 63 %, a to navzdory poklesu tržeb z 9 mld. Kč na 6 mld. Kč v tomto období. Podnik tak zajistil dlouhodobou perspektivu pro několik tisíc svých pracovníků (stav 2002 = 5108 zaměstnanců).

Převzetí MUS zkoumá protikorupční policie. Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace. V roce 2008 byl případ odložen.

2002

ČEZ změnil svoji obchodní strategii a vstoupil na liberalizovaný evropský trh s energií - podle OECD se ČR stala největším vývozcem elektřiny per capita na světě.

2001

Byla spuštěna JE Temelín. Na druhou stranu příliv zahraničních investic a výstavba montoven začíná zvyšovat poptávku po elektrické elektřině. ČEZ obnovil na základě rozhodnutí soudu odběr hnědého uhlí od MUS.

2000

Podle projekce MPO dojde v důsledku spuštění Jaderné elektrárny Temelín k dalšímu významnému poklesu těžby hnědého uhlí.

1999

7. 6. 1999 - povinná nabídka odkupu podílu FNM vzhledem k překročení 50 % vlastnického podílu (dle zákonné metodiky má cena odkupu činit 128 Kč za akcii)

28. 7. 1999 - Vláda ČR přijala nabídku na odkoupení podílu FNM za 650 mil. Kč (cena za akcii = 158 Kč)

Nejhorší rok v ekonomické historii MUS - od roku 1989 poklesla poptávka velkých podniků po elektrické energii v celé ČR o 23 %, od roku 1997 poklesla produkce samotné MUS o vysokých 41 %. Jedním z hlavních důvodů bylo jednostranné rozhodnutí ČEZ přerušit odběr hnědého uhlí od MUS v druhé polovině roku 1999.

1998

NFMG vlastní nebo má v dosahu prostřednictvím swapů podstatnou účast na MUS a uvědomuje si, že takový podíl není možné na trhu prodat.

Jiří Diviš zprostředkovává lednové jednání se Stephenem Norrisem a jeho spolupracovníkem Jacquesem de Grootem, který v lednu vyjadřuje zájem kapitálově vstoupit do MUS a investovat do její restrukturalizace prostřednictvím svých společností Appian.

V následujících měsících se však v USA projevily dopady asijské finanční krize, na konci března podává FNM na management MUS trestní oznámení. V dubnu Norris od původního investičního záměru ustupuje. Umožňuje však zachovat kontinuitu při konsolidaci vlastnického podílu v MUS prostřednictvím Appian (tzv. contrat de portage). Appian si Stephen Norris nicméně dále ponechává ve svém vlastnictví, a to až do září 1999. Za Appian dále vyjednává de Groote.

NFMG si uvědomuje, že v daných ekonomických podmínkách nebude schopen najít strategického investora. FNM nereaguje na návrh prodeje akcií shromážděných NFMG zpět státu. Pokud nemá držení akcií MUS skončit fiaskem, je nutné změnit strategii, zajistit kontrolu nad podnikem, provést restrukturalizaci bez strategického investora a akcie prodat až "v lepších časech".

Plán B znamená aktivně spolupracovat s managementem MUS na rozhodování firmy v těžkém období několikaletého útlumu těžby, dosáhnout majority v MUS, nabídnout odkup podílu FNM, imunizovat akcie MUS a podnik restrukturalizovat. A konečně najít strategického investora v momentu, kdy to situace na trhu dovolí.

24. 4. 1998 - mimořádná valná hromada MUS, na které vyjde najevo, že 46,29 % akcií v rukou FNM již není největším soustředěným podílem.

20. 9. 1998 - Trestní oznámení ze strany Komise pro cenné papíry, které však bude 11. 1. 2001 odloženo.

1997

Úsporné balíčky vlády V. Klause a velké potíže bankovního sektoru vedoucí u většiny bank k nucené správě a opuštění trhu.

V lednu Mostecká poskytuje NFMG úvěrový rámec 2,5 mld. Kč. Cílem je zhodnocení vlastních finančních prostředků. NFMG je pro MUS důvěryhodná, na rozdíl od destabilizovaných či krachujících bank - Newton je jeden z nejvýznamnějších brokerů na českém kapitálovém trhu a v jeho vedení působil v minulosti Antonín Koláček. V průběhu následujících let využije NFMG pro svoje operace cca 2 mld. Kč (a platí MUS řádný úrok), zbytek je investováno dle pokynů MUS pro potřeby společnosti.

1996

Společnost Newton Financial Management Group (NFMG, ve vedení Petr Kraus a Marek Čmejla), významný hráč na českém kapitálovém trhu, nakupuje od investičního fondu Komerční banky prvních 7,06 % akcií MUS. Akcie MUS jsou v tuto chvíli zajímavou krátkodobou investicí - Newton již pro MUS poskytuje investiční poradenství, zná tento podnik, má jistotu, že není tunelován a očekává se vstup strategického investora s možností výhodného prodeje podílu NFMG tomuto investorovi.

Rok 1996 je poslední ekonomicky úspěšný rok MUS, která vykazuje zisk 286 mil. Kč. Od tohoto roku se zisk MUS pohyboval z důvodu ekonomického ochlazení a chystaného útlumu těžby hnědého uhlí okolo nuly a v roce 1999 se společnost propadla do miliardové ztráty z důvodu ztráty téměř poloviny odbytu.

1995

Stephen L. Norris, spoluzakladatel investiční skupiny Carlyle Group, zakládá ve státě Delaware, USA, několik ready-to-use společností, které mají v názvu značku Appian.

Komerční banka drží podíl v MUS prostřednictvím svého investičního fondu. Do představenstva MUS dosazuje Antonína Koláčka jako svého zástupce ve vedení společnosti.

1993

Je založena Mostecká uhelná společnost, akciová společnost, z důvodu přípravy společnosti na kuponovou privatizaci.

1992

V únoru schválila Vláda ČR novou energetickou politiku. Jedním z hlavních cílů je snížení spotřeby uhlí při výrobě energie. Tato strategie se výrazně dotkne mosteckého regionu, ve kterém působí jeden ze tří hlavních producentů hnědého uhlí v ČR.

©2014