Marek Čmejla

Český podnikatel a hudebník. Vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT se specializací technická kybernetika, působil jako manažer v Newton Financial Management Group (NFMG), Appian Group a dalších firmách.

Narozen 7. června 1967.

V devadesátých letech vystupoval jako baskytarista se skupinou Tichá Dohoda, v roce 2013 spoluzaložil kapelu Všichni Svatí, které v dubnu 2014 vyšlo debutové album s názvem „Vytáhni mě z davu.“

Marek Čmejla může být s nadsázkou označen za ztělesnění amerického snu v českých podmínkách. Začal podnikat už na vysoké škole, kdy se jeho první obchodní aktivitou stal prodej knih. Po několika letech na volné noze se přidal ke svému spolužákovi ze základní školy Petru Krausovi, který v polovině 90. let založil finanční skupinu NFMG. Ze společnosti se postupně stala jedna z nejvýznamnějších nebankovních skupin v Česku. Čmejla zde působil jako místopředseda představenstva.

Newton založili původně Petr Kraus a Antonín Koláček, přičemž Čmejla se časem stal polovičním vlastníkem Newtonu a tento podíl držel do roku 2001, kdy jej prodal Krausovi. V roce 2002 se stal výkonným ředitelem švýcarské společnosti Appian Group Europe.

V roce 2003 Čmejla společně s Jiřím Divišem řídil strategický vstup Appian Group do Škody Plzeň, která se po éře Lubomíra Soudka nacházela ve stavu klinické smrti. Appian Group odkoupil za 350 milionů korun část firmy od státu a za 450 milionů korun zbývající část Škody od konkurzního správce. Vstup Appianu do plzeňské Škodovky tohoto tradičního průmyslového výrobce zachránil před zánikem. Společnost prošla úspěšnou restrukturalizací a dnes je předním evropským producentem dopravních systémů.

V říjnu 2013 ho švýcarský soud prvního stupně nepravomocně odsoudil k trestu odnětí svobody na 48 měsíců za podvod a praní špinavých peněz. Tyto činy měl spáchat při nákupu menšinového podílu MUS společností Appian od českého státu v roce 1999. Proti tomuto rozsudku se Marek Čmejla odvolává k Spolkovému nejvyššímu soudu v Lausanne.

V rozhovoru pro deník Právo ze dne 16. dubna ke kauze MUS uvedl, že „představa, že by někdo v polovině devadesátých let okusoval tužku a plánoval, jak během příštích dvanácti let podvede český stát a ukradne MUS, je natolik bizarní, že člověk, který něco takového tvrdí, musí být buď chorý, nebo je tam nějaký jiný úmysl, případně kombinace obojího.“

Ve stejném rozhovoru Marek Čmejla zhodnotil situaci, v níž se Mostecká uhelná společnost nacházela v roce 1999, slovy: „To, že hnědouhelný průmysl u nás stále existuje, je dodnes značnou zásluhou tehdejšího managementu Mostecké uhelné. Stát se rozhodl, že to tam zavře, a management se v zájmu té společnosti rozhodl, že udělá všechno pro to, aby přežila.“

©2014