Petr Kraus pro HN: Žalobci si na stíhání MUS budují kariéru

Rozhovory
Hospodářské Noviny
21. října 2013

Petr Kraus patřil koncem devadesátých let k méně známým postavám kauzy Mostecké uhelné. Ačkoliv sám v tehdy ještě polostátní firmě nezastával žádnou funkci, podle vyšetřovatelů se provinil, když Antonínu Koláčkovi a spol. pomáhal se zpronevěrou peněz.

Právě na Krausem řízenou skupinu Newton převedla Mostecká uhelná coby půjčku stovky milionů korun, které pak posloužily k nákupu jejích vlastních akcií.

Kraus sám pak přes několik firem se sídlem v daňových rájích získal v dolech menšinový podíl.

Od Švýcarského soudu si před deseti dny odnesl šestnáct měsíců nepodmíněně. V rozhovoru pro HN nyní zpochybnil nezávislost Švýcarského řízení. A popsal také, jak mu kauza zasáhla do života. "Policie mi nechala zablokovat rodinný dům v Praze, banka mi odmítá založit účet a musím si půjčovat u přátel," říká Kraus.

Půjdete do vězení?

Trest mi byl zatím uložen nepravomocně. A stejně jako jsem přesvědčen, že jsem žádné zákony neporušil v minulosti, nebudu je porušovat ani teď. Takže pokud tady bude pravomocné rozhodnutí, tak ho budu respektovat a ten trest rozhodně vykonám.

I kdyby vás soud odsoudil pravomocně, tak podle českých zákonů by vás český stát nemusel vydat. Využil byste toho a zůstal doma, nebo byste se Švýcarům sám přihlásil?

Já počítám s variantou, že v tuto chvíli stojím před Švýcarským soudem a trest bych vykonával tam.

Teď chystáte odvolání. Čím budete chtít rozsudek zpochybnit?

Soud v Bellinzoně podle všeho nevzal v úvahu žádné naše argumenty a řídil se jen tím, co předložila prokuratura. Nepochopil kontext devadesátých let a české privatizace. Tedy to, v jakém právním a společenském prostředí jsme se pohybovali.

Takže soud nepochopil, že to, co probíhalo v Mostecké uhelné, bylo v Česku běžné?

Nevím, zda běžné, nicméně celá akvizice podle mého názoru byla podle zákona. Tím kontextem myslím spíše argument, že účelem privatizace nebylo získat co nejvíce peněz pro stát, ale dát státním firmám konkrétní vlastníky. Nás odsoudili za to, že tehdejší vláda byla údajně nějakou lstí donucena prodat pod cenou akcie Mostecké uhelné. Jenomže soud už nebral v úvahu situaci v uhelném průmyslu té doby.

Jakou situaci?

V Česku tehdy docházelo k zásadnímu útlumu těžby, a to právě na úkor Mostecké uhelné. Její hospodářská kondice byla velice špatná a nikdo jí nevěštil růžovou budoucnost. Nikdo například nevěděl, že po roce 2000 nastane liberalizace energetického trhu v Evropě nebo že přijdou investiční pobídky, které podpořily průmysl s vyšší spotřebou energie.

České i Švýcarské stíhání však stojí hlavně na tom, že jste se podíleli na vyvádění peněz, které pak posloužily k tajnému nákupu akcií.

Jasně, jenomže anonymní vlastnictví akcií není dnes a nebylo ani tehdy v rozporu se zákonem. A to ani v jedné z těchto zemí.

Podle vyšetřovatelů šlo o jasnou zpronevěru: veřejně se deklarovalo, že peníze se vyvedou, aby se zhodnotily, a přitom posloužily jen k vašemu obohacení.

Za prvé: peníze se nevyváděly. Mostecká uhelná je na základě standardních obchodních smluv investovala a ty peníze se do firmy také vrátily. Ano, nám se vyčítá, že vzniknul jakýsi investiční vehikl, v němž byly jak vlastní peníze Mostecké uhelné, tak i její akcie. To byl však vehikl, který pouze čekal na svého strategického investora (tím se měl stát údajně americký investor Stephen Norris, který ovšem z tohoto projektu poté vycouval - pozn. red.)

Vy jste k tomu "vehiklu" ale vytvořili řetězec různých off-shorových firem registrovaných třeba na Kypru, v Lichtenštejnsku nebo ostrově Man. Což je ideální struktura k praní špinavých peněz.

Není to pravda. Mluvíme tady o zemích, které slouží k úplně běžným finančním transakcím. Může se stát, že je někdo zneužije k praní špinavých peněz, tak je tomu ale u všech jiných zemí. Podnikání na Kypru nebo ostrově Man přece není žádná nelegální činnost.

Pokud tedy všechno proběhlo podle zákona, proč jste se už v roce 1998 nepřihlásili k tomu, že akcie držíte vy? Místo toho se mluvilo o nějakém americkém Appianu.

Protože už od roku 1998 jsme byli kriminalizováni a obávali jsme se, že by stát mohl tuto situaci zneužít. Mohl by například použít svůj aparát k tomu, aby si při prodeji zbylých akcí sjednal nějakou výhodu.

Nerozumím, co by stát mohl zneužít, pokud jste nic nezákonného neprovedli?

Myslíte, že kdybychom byli například zatčeni, tak bychom dokázali dokončit vše, co jsme rozběhli?

Takže jste se obávali, že když se veřejně přiznáte k vlastnictví akcií, tak vás zatknou?

To by bylo velké zjednodušení, obav bylo samozřejmě více.

Navíc je tady ta záležitost se zbrojařem Pavlem Muselou, který měl za velkou provizi pro vás v roce 1999 lobbovat a zároveň podle policie uplácel náměstka ministra průmyslu.

S panem Muselou jsem se nikdy neviděl a vím, že jediný, kdo s ním jednal, byl Petr Pudil (pozdější spolumajitel Mostecké uhelné, který se spolu s nynějším vlastníkem dolů Pavlem Tykačem hlásí o část zablokovaných miliard - pozn. red.) Mě naprosto fascinuje, že doteď se ho nikdo z vás novinářů nezeptal: Pane Pudile, řekl jste v roce 1999 panu Muselovi, aby korumpoval českou vládu?

Petr Pudil sehrál v té operaci jakou roli?

Byl to spolupracovník pana Koláčka, který se v Mostecké uhelné věnoval marketingu, resp. lobbingu (Pudil se k výrokům Petra Krause nechtěl vyjádřit - pozn. red.)

Vy jste vůbec nevěděl, že Musela za vás lobbuje?

Já jsem nevěděl, že existuje. Já jsem se s žádným lobbistou nestýkal a o tom, jak funguje, jsem se dozvěděl až později z médií.

Jak si tedy vysvětlujete, že vás Švýcarsko nyní odsoudilo, pokud jste nic neprovedli?

Švýcarsko se poprvé pokouší soudit kauzu pocházející z postkomunistické země, z období její transformace. Ten rozsudek je podle mě skutečně exemplární. Při jeho vynášení byl na místě také generální prokurátor, což může svědčit o tom, jak velký důraz tomu přikládají.

Myslíte, že je možné věřit, že by právě ve Švýcarsku nebyl proces objektivní?

Já nevím, proč by Švýcarská justice měla být neomylnější než česká. Nebo specializovaná Švýcarská prokuratura, ta má ve své celkové agendě pouze sedmiprocentní úspěšnost při podávání obžaloby. To znamená, že se ve většině případů mýlí.

A podobně vidíte i situaci v Česku, kde vás rovněž stíhají?

Já tu situaci vnímám tak, že na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci nám na této kauze kariérně rostou řady státních zástupců. A na naší kauze se snaží naučit řešit hospodářskou kriminalitu. Vůbec poprvé například použili institut privatizačního zločinu, což je naprostý experiment.

Jak moc vám ten případ zasáhl do života? Kolik z těch zabavených peněz ve Švýcarsku patří vám?

Já ve Švýcarsku nemám žádné zablokované prostředky, mám je zablokovány jenom v Česku. Policie mi nechala zablokovat rodinný dům v Praze. Ten jsem bral jako určitou investici, se kterou bych potřeboval dále nakládat. Kromě toho je na mých běžných účtech, ze kterých jsem platil složenky, vyznačeno 1,6 miliardy korun blokace státu. A banka mi odmítá založit vlastní účet.

A prakticky to řešíte jak?

Prakticky to řeším půjčkami a výpomocí od přátel. Přitom nevím, kdy bude konec, a do té doby musím strpět společenský cejch, že jsem trestně stíhán.

©2014