Petr Kraus pro mf Dnes: "Jedu se hájit, Mosteckou jsme netunelovali."

Rozhovory
mf Dnes
10. května 2013

V pondělí začne ve Švýcarsku soud v rozsáhlé kauze Mostecké uhelné společnosti kvůli praní peněz získaných při divoké privatizaci. Jedním z obžalovaných je Petr Kraus, který MF DNES poskytl rozhovor.

Jak vidíte svoje šance u soudu ve Švýcarsku?

V pondělí začne ve Švýcarsku soud v rozsáhlé kauze Mostecké uhelné společnosti kvůli praní peněz získaných při divoké privatizaci. Jedním z obžalovaných je Petr Kraus, který MF DNES poskytl rozhovor.

Jak vidíte svoje šance u soudu ve Švýcarsku?

Jsem si jistý, že jsem se v případě Mostecké uhelné společnosti nedopustil ničeho kriminálního, ale ani neetického. Takže jedu k soudu, abych se hájil. Už proto, že jsem doposud vůbec nebyl vyslechnut, což považuji za porušení svých práv. Chci u soudu také vznést námitku proti tomu, že se líčení koná souběžně se stíháním za stejné činy v Česku. Výrazně to totiž ztěžuje možnost mé obhajoby. Vše, co u soudu řeknu já nebo můj obhájce, může být účelově zneužito v trestním řízení, které se vede v Česku, a to opět zasahuje do mých práv. Nehledě na fakt, že se vede řízení za stejné činy dvakrát – jednou ve Švýcarsku a nyní i u nás.

Chcete tím soud zablokovat?

Nevím, jak se s tím soud vypořádá. Jsem ovšem přesvědčen, že vzhledem k tradici, sebevědomí a respektu tohoto trestního soudu bude rozsudek vynesen. A já budu jen rád, když k tomu po těch strašně dlouhých letech konečně dojde. Nejsem žádný kriminálník, neudělal jsem nic nezákonného ani neetického.

 

Žalobci vidí jako trestné to, že jste si doly pořídili skrytě za jejich peníze a vyprali je ve švýcarských bankách. To odmítáte?

To naprosto odmítám. V minulosti u nás byla kauza MUS několikrát odložena s tím, že se nikdy žádný trestný čin nestal, že na tom nebylo nic nezákonného. Až po 15 letech, když ji převzalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, je tu najednou vytvořené obvinění. Pro ně je to velká kauza, na které se mohou zásadně zviditelnit. Ale hledají opravdu spravedlnost? Podle mě je tady velmi cítit vůle vyhovět veřejné poptávce někoho potrestat za všechny privatizační kolapsy z 90. let a za všechny ty firmy, které na rozdíl od MUS byly skutečně vytunelovány. Prostě vyřešit tuto silnou celospolečenskou frustraci. Naše obvinění navíc velice pomohlo švýcarským prokurátorům, kteří potřebovali mít nějaký trestný čin na začátku. Peníze by totiž napřed musely pocházet z trestné činnosti, aby je bylo možné takzvaně prát. A tady ta úvodní trestná činnost prostě chybí. A právě pod tímto tlakem čeští žalobci narychlo loni vygenerovali trestní stíhání, jehož cílem je získat pro stát podíl z peněz uložených ve Švýcarsku a fakticky tak dostat zaplaceno za MUS dvakrát. Zdůrazňuji, že v Mostecké uhelné společnosti nikdy nebyly zpronevěřeny žádné prostředky a MUS neutrpěla žádnou škodu, což lze doložit kompletním účetnictvím a řádnými každoročními audity renomovaných auditorů. MUS je příkladem právě těch firem, které nikdo nevytuneloval, ale naopak zrestrukturalizoval a zhodnotil. Je tudíž nesmysl, že by státu nebo samotné firmě vznikla nějaká škoda.

MF Dnes, 10. 5. 2013

©2014